Złote zasady

Nie przejmuj się, nie jesteś sam!

Trądzik jest najczęstszą chorobą dermatologiczną. Zmiany trądzikowe obserwuje się prawie u 100 % młodzieży w wieku dojrzewania, a także u znacznego odsetka młodych dorosłych. Dlatego zamiast martwić się, podejmij walkę i pokonaj trądzik!

Powierz skórę specjaliście

Każdy trądzik jest nieco inny. Zgłoś się do dermatologa, który zastosuje profesjonalne leczenie i zaproponuje najwłaściwszą pielęgnację, indywidualnie do potrzeb Twojej skóry.

Wytrwałość kluczem do sukcesu

Nawet najlepiej dobrane preparaty nie działają natychmiast. Od rozpoczęcia leczenia pierwsze zmiany zapalne cofają się po kilku dniach, a grudki i zaskórniki ustępują niekiedy dopiero po kilku tygodniach. Stosuj leki regularnie, zgodnie z zaleceniami prowadzącego specjalisty, a efekty pozytywnie Cię zaskoczą!

Myj twarz dwa razy dziennie

Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, oczyszczaj twarz dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Zbyt częste mycie powoduje nadmierne wysuszenie i podrażnienie skóry. Nie używaj zwykłych mydeł. Oczyszczaj skórę specjalnie przeznaczonymi do tego celu żelami lub płynami micelarnymi.

Trądzik to nie alergia

Używaj kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej. Stosowane przez niektórych pacjentów preparaty hipoalergiczne lub kosmetyki dedykowane małym dzieciom często okazują się zbyt tłuste, a ich stosowanie może pogorszyć trądzik.

Odświeżaj skórę - używaj peelingów

Na cerę trądzikową bardzo korzystnie wpływają preparaty peelingujące, przeznaczone do samodzielnego stosowania. Usuwają one powierzchowne warstwy martwego naskórka, dzięki czemu udrażniają ujścia mieszków włosowych. Używaj preparatów zgodnie z ulotką - niektóre z nich stosuje się codziennie, a inne 2-3 razy w tygodniu.

"Cała buzia w kaszce?"

Jeżeli po zastosowaniu kosmetyku, na Twojej twarzy pojawiły się liczne, drobne grudki, znaczy, że wystąpił u Ciebie trądzik kosmetyczny. Preparat, który używasz, jest zbyt tłusty i czopuje ujścia mieszków włosowych. Zamień go na inny!

Unikaj słońca

Promieniowanie ultrafioletowe powoduje odczynowe pogrubienie naskórka. Pokłady keratynocytów (komórek naskórka) gromadzą się w ujściach mieszków włosowych, uniemożliwiają odpływ łoju i powodują powstawanie zmian trądzikowych. Dlatego unikaj ekspozycji na słońce oraz solarium.

Ręce z daleka od twarzy!

Nie manipuluj przy skórze twarzy! Prowadzi to do pogorszenia choroby, a wykwity powstałe przez ciągłe dotykanie „pryszczy” otrzymały nawet swoją własną nazwę: acne excoriée.