Kwas azelainowy

Komedolitycze działanie kwasu azelainowego wywołuje eliminację rogowych czopów w ujściach mieszków włosowych oraz zmniejszanie się liczby zaskórników. Wpływ kwasu azelainowego na rogowacenie jest jednak słabsze niż w przypadku miejscowych retinoidów. Lek również działa bezpośrednio przeciwbakteryjnie, hamując namnażanie się P. acnes oraz wpływa na zmniejszenie się stanu zapalnego skóry. Korzystnym działaniem kwasu azelainowego jest także eliminowanie przebarwień pozapalnych poprzez hamowanie syntezy DNA komórek barwnikowych (melanocytów) i zmniejszenie wytwarzania barwnika (melaniny).

Głównym działaniem niepożądanym kwasu azelainowego jest podrażnienie skóry w miejscu aplikacji, które objawia się przede wszystkim uczuciem pieczenia, a rzadziej powstawaniem rumienia. Objawy te są zazwyczaj przejściowe i ustępują podczas kontynuowania kuracji. Pomimo, że przypadki nadwrażliwości na światło wywołane stosowaniem kwasu azelainowego są rzadkie, należy unikać opalania się i korzystania z solarium podczas aplikacji leku.

Kwas azelainowy stosuje się na chorobowo zmienioną skórę zazwyczaj dwa razy dziennie. W przypadku wystąpienia podrażnienia dawkowanie należy zmniejszyć do jednokrotnego użycia na dobę. W przypadku silnych odczynów, powinno się odstawić lek na kilka dni. Kwas azelainowy należy do preparatów przeciwtrądzikowych o umiarkowanej sile działania, dlatego pierwsze efekty terapeutyczne widoczne są zazwyczaj dopiero po około 4 tygodniach, a lek powinno się stosować długotrwale – przez okres kilku miesięcy.

Lek jest przeciwwskazany w przypadku wystąpienia silnego podrażnienia miejscowego, nieustępującego po zmniejszeniu częstotliwości jego stosowania. Pomimo braku stwierdzenia działania teratogennego (uszkadzającego płód) w badaniach przeprowadzonych na zwierzętach, nie zaleca się stosowania leku u ciężarnych i kobiet karmiących z uwagi na brak dostatecznej ilości danych.

 

Preparaty:

Acne-Derm – kwas azelainowy, krem 20%, opakowanie 20 g (lek dostępny bez recepty)

Finacea – kwas azelainowy, żel 15%, opakowanie 30 g (lek dostępny bez recepty)

Hascoderm – kwas azelainowy, krem 20%, opakowanie 30 g (lek dostępny bez recepty)

Hascoderm lipożel – kwas azelainowy, lipożel, opakowanie 30 g (dermokosmetyk dostępny bez recepty)

Skinoren – kwas azelainowy, żel 15%, opakowanie 30 g (lek dostępny bez recepty)

Skinoren – kwas azelainowy, krem 20%, opakowanie 30 g (lek dostępny bez recepty)