Nadtlenek benzoilu

Nadtlenek benzoilu jest lekiem o silnym działaniu przeciwbakteryjnym, zmniejszającym populację Propionibacteribacterium acnes szybciej niż miejscowe antybiotyki. Działa poprzez wolne rodniki tlenowe i, w przeciwieństwie do antybiotyków, nie powoduje powstawania oporności. Wykazano także, że stosowanie nadtlenku benzoilu łącznie z antybiotykami miejscowymi, zmniejsza ryzyko powstania opornych szczepów bakterii. Nadlenek benzoilu wykazuje także nieznaczne działanie komedolityczne.

Częstym działaniem niepożądanym związanym ze stosowaniem nadtlenku benzoilu jest miejscowe podrażnienie oraz nadmierne wysuszenie skóry z towarzyszącym złuszczaniem. W rzadkich przypadkach może powodować przebarwienia lub odbarwienia skóry po eskpozycji na promieniowanie UV, dlatego podczas stosowania leku należy unikać ekspozycji na światło słoneczne. Utleniające właściwości preparatu powodują odbarwienie włosów, ciemnej skóry a także tkanin mających kontakt z lekiem.

Dawkowanie leku zależy od stopnia wysuszenia skóry oraz fototypu. Preparat nakłada się na skórę około 30 min. po umyciu. Początkowo lek stosuje się jeden raz dziennie. W przypadku dobrej tolerancji, zwiększa się częstość aplikacji do dwóch razy w ciągu doby. Jeżeli wystąpi podrażnienie skóry, zmniejsza się częstość dawkowania lub stężenie leku.  

Stosowanie leku jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników. Nie stosuje się leku na skórę uszkodzoną oraz na błony śluzowe. Lek zarejestrowany jest powyżej 12 r. ż. Brak właściwości teratogennych sprawia, że preparat może być stosowany u kobiet w wieku rozrodczym oraz przez ciężarne.

 

Preparaty:

Akneroxid 5 – nadtlenek benzoilu, żel 5%, opakowanie 50 g (lek dostępny bez recepty)

Akneroxid 10 – nadtlenek benzoilu, żel 10%, opakowanie 50 g (lek dostępny bez recepty)

Benzacne -  nadtlenek benzoilu, żel 5%, opakowanie 30 g (lek dostępny bez recepty)

Benzacne -  nadtlenek benzoilu, żel 10%, opakowanie 30 g (lek dostępny bez recepty)

Duac Once Daily Gel – klindamycyna + nadtlenek benzoilu, żel 1%+5%, opakowanie 15 g, 30 g

Epiduo – adapalen + nadtlenek benzoilu, żel 0,1% + 2,5%, opakowanie 15 g

Lubexyl – nadtlenek benzoilu, zawiesina 4%, opakowanie 150 ml (lek dostępny bez recepty)