Niebieskie źródło światła

Mechanizm działania

Jedną z nowych metod leczenia trądziku jest terapia przy pomocy lamp emitujących światło o długości fali powyżej 400 nm. Metoda ta związana jest z pochłanianiem energii świetlnej o długości około 415 nm przez porfiryny będące naturalnym produktem metabolizmu Propionibacterium acnes.  Prowadzi to do wytwarzania tlenu singletowego – wolnego rodnika bezpośrednio niszczącego bakterie. Lampy będące źródłem światła niebieskiego wywołują zatem silny efekt przeciwbakteryjny, praktycznie nie wpływając na otaczające tkanki. Niebieskie źródło światła pozbawione jest promieni ultrafioletowych, dlatego nie wywołuje poparzeń słonecznych, efektów fotostarzenia ani nie wywiera działania kancerogennego (nie wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia nowotworów skóry).

Wskazania

Niebieskie źródło światła jest szczególnie skuteczne w zapalnych postaciach trądziku grudkowo-krostkowego o umiarkowanym i średnim nasileniu. Metoda cechuje się nieco mniejszą skutecznością w przypadku trądziku zaskórnikowego towarzyszących bez zmian zapalnych.

Przeciwwskazania

Ciąża, toczeń rumieniowaty układowy, porfiria, stosowanie leków fotouczulających.

Przebieg terapii

Okolicę skóry zajętą zmianami trądzikowymi (twarz, ramiona, plecy, klatka piersiowa) naświetla się co 3-4 dni przez okres około 10 minut. Efekt przeciwzapalny uzyskuje się zazwyczaj po 8 cyklach terapii. Terapia niebieskim źródłem światła może być stosowana z innymi metodami terapii trądziku, które nie wywołują działania fotouczulającego.