Peeling chemiczny (chemoeksfoliacja)

Zasada działania peelingu chemicznego polega na kontrolowanym uszkodzeniu naskórka, co prowadzi do jego przebudowy i regeneracji. Efektem wynikającym z zastosowania peelingu w przebiegu trądziku jest:

Dodatkowymi efektami związanymi ze stosowaniem peelingu chemicznego jest:

Głębokość działania peelingu chemicznego zależy od rodzaju oraz stężenia użytej substancji chemicznej. Wyróżniamy trzy rodzaje peelingów chemicznych wykonywanych przez dermatologów:

Peeling powierzchowny

„Peeling lekki”, „odświeżający” – wykonywany jest przy użyciu m. in. alfahydroksykwasów (kwas glikolowy, kwas pirogronowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy, kwas mlekowy i in.), kwasu trójchlorooctowego (w stężeniu do 35 %) oraz kwasu salicylowego. Peeling powierzchowny powoduje złuszczanie jedynie naskórka i nie oddziaływuje na skórę właściwą. Nie powoduje remodelingu tkanki łącznej, w związku z czym nie wywołuje efektu przeciwzmarszczkowego. W leczeniu trądziku może być stosowany w aktywnej fazie choroby. Nadaje się do wielokrotnego stosowania w odstępach kilkutygodniowych w celu usunięcia powierzchownych defektów naskórka, zaskórników oraz powierzchownych plam pozapalnych. Powikłaniem peelingu powierzchownego mogą być przebarwienia, zwłaszcza pod wpływem ekspozycji na promieniowanie UV. W przeciwieństwie do głębszych peelingów, ryzyko bliznowacenia jest minimalne.

Peeling średniogłęboki

W odniesieniu do trądziku wykonywany jest przede wszystkim u pacjentów w nieaktywnej fazie choroby w celu leczenia powikłań trądziku tj. blizn zanikowych oraz nasilonych, uporczywie utrzymujących się przebarwień pozapalnych. Wykorzystanie takich substancji jak m. in. fenol, połączenie kwasu glikolowego z 35% kwasem trójchlorooctowym czy też kwas trójchlorooctowy w stężeniu 50%, powoduje złuszczenie naskórka oraz oddziaływanie na skórę właściwą, prowadzące do przebudowy tkanki łącznej. Prowadzi to do wygładzenia powierzchownych zmarszczek oraz blizn potrądzikowych. Proces remodelingu skóry trwa około 3-4 miesięce i dopiero po tym okresie widoczne są ostateczne efekty. Zabieg wykonuje się zazwczaj jednorazowo, ewentualnie w przypadku niewystarczającego rezultatu, powtórzyć go można po 6-12 miesiącach. Do powikłań peelingu średniogłębokiego należą przebarwienia, nierównomierne odbarwienia, zakażenie skóry w trakcie eksfoliacji (złuszczania naskórka) oraz bliznowacenie.       

Peeling głęboki

Zabieg rzadko jest używany w celu leczenia nasilonych następstw trądziku (blizny zanikowe, przebarwienia). Głównymi wskazaniami do stosowania peelingu głębokiego są następstwa starzenia się skóry - głębokie zmarszczki posłoneczne, ogniska rogowacenia słonecznego oraz głębokie zmiany barwnikowe. Peeling głęboki wykonuje się jednorazowo przy użyciu roztworu fenolowego Baker-Gordona. Z uwagi na wysokie ryzyko bliznowacenia, nie jest wykonywany w obrębie skóry szyi.

Substancje złuszczające naskórek w mniejszych stężeniach wchodzą także w skład dermokosmetyków jako peelingi do samodzielnego stosowania przez pacjentów.