Laseroterapia

Głównym wskazaniem do laseroterapii w przebiegu trądziku są blizny potrądzikowe. Szczególnie skuteczny do tego celu jest laser frakcyjny CO2. Działanie lasera polega na wytwarzaniu w naświetlanym rejonie znacznej liczby mikrouszkodzeń, sięgających do 2 mm w głąb skóry właściwej (mikroskopijne strefy leczenia). Uszkodzeniu ulega około 20% powierzchni skóry. W miejscach, w których doszło do martwicy, rozpoczyna się regeneracja, obejmująca także region nieuszkodzony. Następuje odnowa naskórka oraz przebudowa tkanki łącznej skóry właściwej, związana ze zwiększonym wytwarzaniem kolagenu. Efekt kliniczny zauważalny jest po kilku tygodniach od zabiegu. Ostateczny rezultat obserwuje się po około 8-12 miesiącach. Celem zabiegu jest wygładzenie nierówności skóry, w tym blizn potrądzikowych i zmarszczek posłonecznych.  

Do usuwania blizn potrądzikowych używa się również laserów frakcyjnych erbowo-szklanych (Er-glass). Penetrują one nieco płyciej w stosunku do laserów frakcyjnych CO2, przez co efekt wygładzania blizn zanikowych obserwowany jest głównie w przypadku powierzchownych zmian. Lasery Er-glass niszczą natomiast powierzchowne warstwy naskórka na większej przestrzeni niż lasery frakcyjne CO2, przez co mogą być wykorzystywane do leczenia aktywnych postaci trądziku. Podczas zabiegu usuwane są rogowe czopy, dochodzi do udrożnienia ujść mieszków włosowych oraz zapobiegania tworzenia się zaskórników.

Do innych źródeł światła używanych w celu remodelingu tkanki łącznej skóry i wypełnianiu blizn potrądzikowych należą także laser Erbowo-Yagowy (Er-Yag) oraz intensywne źródło światła (IPL – intensive pulse light), wykazujące jednak mniejszą skuteczność niż laser frakcyjny CO2.