Pielęgnacja skóry trądzikowej

Na rynku dostępna jest duża liczba kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej. Jak wybrać idealny produkt? Niestety, nie istnieje jedna „najlepsza gama produktów”, a reakcja poszczególnych pacjentów na konkretne preparaty jest indywidualna. Często zdarza się, że tak, że dopiero po serii „prób i błędów”, dobiera się odpowiedni środek. Dermokosmetyki dostępne w aptekach charakteryzują się zazwyczaj większą skutecznością niż produkty drogeryjne, jednak wiąże się to także z ich wysoką ceną. W składzie niektórych preparatów znajdują się opatentowane substancje, a produkty posiadają skuteczność udokumentowaną badaniami klinicznymi. Niemniej jednak, efekt działania każdego preparatu musi być oceniany indywidualnie.

Podstawowym celem stosowania kosmetyków przeciwtrądzikowych jest oczyszczanie skóry z nadmiaru łoju, zapobieganie gromadzeniu się czopów rogowych w ujściach mieszków włosowych oraz wywoływanie efektu przeciwzapalnego. Preparaty przeciwtrądzikowe wywołują efekt nawilżający z jednoczesnym odtłuszczaniem skóry. Najczęstszym błędem popełnianym przez wielu pacjentów chorujących na trądzik jest stosowanie środków natłuszczających. Po ich naniesieniu, powierzchnia naskórka staje się lśniąca, dochodzi do zaczopowania ujść mieszków włosowych, a w ciągu kilku godzin do aplikacji pojawiają się liczne, drobne grudki przymieszkowe. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy zaprzestać stosowania preparatu, nawet jeśli wg producenta przeznaczony jest on do leczenia skóry łojotokowej / trądzikowej. Zmiany trądzikowe wywołane przez kosmetyki noszą nazwę "trądziku kosmetycznego - pomade acne".

Najlepiej tolerowanymi przez skórę trądzikową podłożami kosmetyków są żele, lotiony, wodniste kremy lub balsamy. Nie należy stosować kremów tłustych oraz maści.

Skórę trądzikową powinno się oczyszczać specjalnie przeznaczonymi do tego celu środkami - płynami, lotionami lub żelami. Posiadają one neutralne dla skóry pH, działaja przeciwbakteryjnie i jednocześnie nie wywołują nadmiernego wysuszenia charakterystycznego dla tradycyjnych mydeł toaletowych. Najbardziej optymalne jest dwukrotne mycie skóry w ciągu dnia. Częstsze zabiegi oczyszczające powodują nadmierne wysuszenie skóry, co może prowadzić do podrażnień oraz utrudnia przenikanie miejscowych leków w głąb naskórka.

Inną metodą oczyszczania skóry jest usuwanie 1-2 razy dziennie nadmiaru łoju przy pomocy bibuły lub gaziku nasączonego roztworem alkoholowym. Zabiegu nie stosuje się w obrębie nasilonych zmian zapalnych z powodu możliwości wywołania podrażnienia oraz u pacjentów reagujących nadmierną suchością skóry.

Niektórzy pacjenci z trądzikiem grudkowo-krostkowym, dobrze reagują na oczyszczanie skóry przy pomocy mydeł przeciwbakteryjnych lub mydła siarkowego. Preparaty te wykazują jednak silne właściwości wysuszające i mogą wywoływać podrażniania. Powinny być stosowane łącznie z kremami nawilżającymi przeznaczonymi do pielęgnacji skóry trądzikowej.

Na cerę trądzikową bardzo korzystnie wpływają także preparaty peelingujące, przeznaczone do samodzielnego stosowania. Usuwają one powierzchowne warstwy martwego naskórka, dzięki czemu udrażniają ujścia mieszków włosowych. Preparatów należy używać zgodnie z ulotką - niektóre z nich stosuje się codziennie, a inne 2-3 razy w tygodniu.